Liczba urządzeń mobilnych nieustannie wzrasta. Wszystko za sprawą upowszechnienia się mobilnego internetu. W ostatnim czasie, smartphone i tablety możemy spotkać na każdym kroku, co świadczy o rosnącej popularności tego typu urządzeń. Jak projektanci WWW radzą sobie z tym zjawiskiem?

Pełna dostępność

Zjawisko upowszechniania się technologii mobilnych to nowe wyzwanie zarówno dla twórców, jak i posiadaczy stron internetowych. Pojawia się bardzo wiele różnych urządzeń z wyświetlaczami o nietypowych rozmiarach. Zazwyczaj są one mniejsze od komputerów lub laptopów. Jak zatem zapewnić pełną dostępność do treści na tak małym urządzeniu?

Z pomocą przychodzi technologia RWD (ang. Responsive Web Design - tzw. strony responsywne). Ma ona za zadanie, dostosować treść strony do wyświetlacza o określonych rozmiarach. Dzięki niej, osoba korzystająca z telefonu komórkowego, smartphone lub labletu, będzie miała porównywalny komfort z osobami korzystającymi z laptopa lub komputera stacjonarnego.

Zalety takiego rozwiązania są oczywiste. Użytkownicy dostają za każdym razem stronę dostosowaną do ich urządzenia, nawet jeśli jest ono nietypowe. Nie trzeba przy tym tworzyć oddzielnej wersji stron dla poszczególnych typów urządzeń.

Dostępność a wyszukiwarki internetowe

Posiadaczom stron internetowych zwykle zależy na tym, aby ich przekaz dotarł do jak największej liczby odbiorców. Najskuteczniejszym sposobem by zwiększyć liczbę przeglądających użytkowników, jest skuteczna promocja w wyszukiwarkach internetowych. Należy tu zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż współczesne wyszukiwarki kładą duży nacisk na dostępność treści.

Najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa w Polsce – Google, wprowadza zmiany w algorytmie wyszukiwania. Strony, które nie są dostępne dla urządzeń mobilnych, nie będą wyświetlane w wynikach wyszukiwania na tych urządzeniach. Dodatkowo warto zauważyć, że serwisy, które nie oferują pełnej dostępności do treści, otrzymują niższą pozycję w wynikach wyszukiwania.

Podsumowanie

Z powodu rosnącej liczby urządzeń mobilnych, należy szczególną uwagę przywiązywać do dostępności treści na stronach internetowych. Warto pamiętać, że wyszukiwarki internetowe bardziej promują strony dostępne dla wszystkich rodzajów urządzeń. Jeśli chcemy by nasza storna znalazła się na wysokich miejscach w wynikach wyszukiwania, powinniśmy zapewnić stronie pełną dostępność treści.

Zobacz również

Wróć na początek